آسابیار

آسابیار یک سامانه سخت افزاری و نرم افزاری جهت مدیریت و اتوماسیون سیستم آبیاری تحت فشار و اتوماسیون موتورخانه، استخرها و … می باشد. کلیه عملیات کشاورزی همچون آبیاری، تزریق کود و کنترل تردد ادوات کشاورزی به صورت کاملا هوشمند در باغات کشاورزی با مقیاس بالا توسط این سامانه رصد و انجام می پذیرد.

به زبان ساده

با درخواست چند کشاورز پیشرو در این زمینه در خصوص تعمیر و راه اندازی سیستم موجود در مزرعه مطالعه بر روی سیستمی تحت عنوان DREAM که مشخص گردید ساخت اسرائیل بوده و یک شرکت ایرانی آن را وارد کرده است، بخش تحقیق و توسعه مجموعه آسمان کارمانیا با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع کارگروهی جهت بررسی موارد پیرامونی تشکیل و در مرحله اول سیستم اسرائیلی را مورد مطالعه و قابلیتهای آن را هدف قرار داد. در ادامه راه با توجه به کمبودهای آن سیستم در طرح کلی سیستمی را طراحی نموده که مبتنی بر نرم افزار، سخت افزار و سنسورها بوده. از آنجایی که سیستم در مراحل اولیه طراحی بود یک فاز مطالعاتی جهت کسب دانش استانداردها و معماری سیستم های اتوماسیونی و اسکادا توسط مجموعه آسمان کارمانیا صورت پذیرفت. در مرحله بعد باتوجه به آنکه دانش طراحی سخت افزار و نرم افزار پیش از این در این مجموعه نهادینه شده بود وارد فاز مطالعاتی انواع سنسورهای موردنیاز این سامانه همچون فشارسنج ها، رطوبت سنج ها، ایستگاه های هواشناسی، PHمترها، سیستم های PLC کوچک و بزرگ شدیم و در نهایت هسته اصلی(Main Core) طراحی و در ادامه با طراحی بردهای الکترونیکی مبتنی بر تغذیه و بردهای کنترلی مبتنی بر ARM و بردهای راه انداز یا واسط اختصاصی سنسورها طراحی و نرم افزار اصلی سامانه بر پایه سیستم عامل Linux طراحی و اجرا گردید.

login

فن آوری پیشرفته

1- طراحی و ساخت داخلی مبتنی بر طراحی نرم افزار و سخت افزار در داخل مجموعه
2- بهره گیری از پردازنده ARM
3- طراحی نرم افزار مستقر مبتنی بر Linux(پایداری صنعتی)
4- طراحی براساس استانداردهای سیستم ها و SCADA جهت توسعه آسان بدون تغییر در ساختار قبلی سیستم

مشخصات

1- کنترل کلیه پمپ های موتورخانه
2- اندازه گیری کلیه فشارهای خطوط شبکه آبرسانی
3- اندازه گیری رطوبت نقطه ای خاک
4- قابلیت کنترل شیرهای برقی در سطح مزرعه
5- پوشش چندصدهکتاری ارتباطی
6-کنترل مخازن تزریق کود (اندازه گیری PH، کنترل موتورهای همزن، سطح سنج و کنترل موتورهای تزریق کود)
7- موقعیت یابی و ثبت عملیات های باغی ادوات کشاورزی مبتنی بر GPS
8- کنترل از راه دور و ارائه گزارشات مدیریتی تحت پلتفرم وب

5f474cbb20873

عرضه محصول

نمونه اولیه این محصول در سال 1392 در مزرعه هدف (یک مجموعه صدهکتاری از باغات پسته در سیرجان) پس از طراحی سخت افزارها که مبتنی بر پردازنده ARM بودند و با نصب در محل تست های اولیه صورت پذیرفت. به علت برخی اشکالات در سال 1393 سیستم بازطراحی و نصب گردید که پس از چندین مرحله تغییرات سیستم در شرایط پایداری راه اندازی و اکنون به مدت دو سال زیر بار می باشد. در سال 1394 به دلیل توسعه و افزودن اجزای دیگر سیستم بازطراحی گردید که پس از طراحی و ساخت تجهیزات اکنون در فاز تست و طراحی نرم افزار می باشد.